مقالات

فن ماینر چیست؟

فن ماينر یکی از اجزای اصلی اين دستگاه می باشد. وظيفه این فن ها خنک کردن دستگاه ماينر است. معمولاً در هر دستگاه ماینر دو عدد فن وجود دارد:

فن مكنده : هوای بیرون را با قدرت به داخل دستگاه ماينر می کشد. دور اين فن نسبت به فن دمنده پايينتر است.

فن دَمنده : فنی که هوای داخل دستگاه را با فشار زیاد به بیرون هدایت میکند. هر دور اين فن بالاتر باشد عملکرد بهتری درخنک کردن دستگاه خواهید داشت.

فن مکنده که در دستگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد، قابلیت این را دارد که با مکش هوای بیرونی و انتقال آن به داخل دستگاه، به تهویه هوای دستگاه کمک کند. به عبارتی این فن می تواند هوای بیرون را به داخل دستگاه انتقال دهد و به گردش هوا در داخل دستگاه های ماینر کمک کند. فن مکنده در مقایسه با نوع دیگری از فن به نام فن دمنده، از قدرت چرخش کمتری برخوردار است.

فن دمنده که یکی دیگر از انواع فن های مورد استفاده در دستگاه های ماینر می باشد، قدر خواهد بود هوای داخل دستگاه را به محیط بیرون انتقال دهد. این فن یعنی فن دمنده می تواند به خنک شدن قطعات داخل دستگاه کمک بزرگی بکند. قدرت چرخش این فن ارتباط مستقیمی با بهتر خنک شدن قطعات دستگاه دارد به طوریکه هرچه قدرت چرخش این فن بالا باشد، دستگاه و قطعات آن بهتر خنک می شود.
اجرای برنامه های سنگین محاسباتی که مستقیما از پردازنده کارت گرافیک استفاده می کنند، نظیر نرم افزارهای ماینینگ، باعث می شود تا کارت گرافیک به شدت داغ شود و گرمای آن حتی هوای داخلی کیس را نیز تحت تاثیر قرار دهد. پیشنهاد می شود در صورتی که از سیستم خود به عنوان دستگاه ماینر استفاده می کنید، کارت گرافیک خود را مجهز به فن های کارت گرافیک قدرتمند نمایید.

بررسی انواع فن ماینر

1.فن پاور 4*4

فن پاور 4 در 4 برای دستگاه های میانر S17، S11، T17 و … مناسب می باشد. برای اینکه این فن ها بتوانند وظیفه خود را به خوبی انجام دهند و به دلیل اینکه از اهمیت ویژه ای برای دستگاه های ماینر برخوردار هستند، در صورت بروز هر گونه مشکل اقدام به تعویض آن کنید. سیم قرمز و مشکی در این فن، منبع تغذیه فن می باشند و سیم زرد مستقیما از سنسور خروجی گرفته شده است.

2.فن 12*12 ماینر

فن 12*12 ماینر قابل استفاده برای دستگاه های ماینر با مدل های A1، F1، T2T، S7، S5، X3، B3، S9i، S9j، L3، S9 و T9 می باشد. همانطور که در ابتدای این مقاله گفته شد، فن ها وظیفه خنک کردن دستگاه های ماینر را بر عهده دارند و از مهم ترین قسمت های دستگاه ماینر به شمار می روند. در زیر اطلاعاتی برای آشنایی با مشخصات فنی این فن آورده شده است.

ولتاژ مصرفی: 12 ولت
جریان مصرفی: 2.7 آمپر

دور: 6000 M\R

سایز: 12*12

سوکت: 4 پین

2.فن 14*14 سانتیمتر

این نوع از فن با دستگاه های ماینر E10، آوالون و … سازگار می باشد. برای اینکه بتوانید از این فن در مدت طولانی استفاده نمایید و به افزایش طول عمر آن کمک کنید، سعی کنید این فن را از گرد و غبار و هرگونه دمای نامطلوب دور نگه دارید. این نوع از فن دارای 4 کابل برای اتصال می باشد و با بیشتر دستگاه های ماینر سازگار است. لازم به ذکر است که این مدل از فن قابلیت تغییر دور توسط ماینر را دارد که به منظور کنترل دما صورت می گیرد.

چه زماني نياز به تعويض فن دستگاه ماينر است؟

يكي متداول ترین علائم كه نشان دهنده اين است كه فن دستگاه نياز به تعوض دارد اين است كه

که در قسمت كانفيگ ماینر، مجموع هش برد های خروجی به طور فاحشی

با مقدار هش تعریف شده برای دستگاه شما اختلاف داشته باشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.